Tesisatıma kaç amperlik sigorta lazım?

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar BOSCHMANN 1XD power serisi amplifikatörüm var gerçekten çok güçlü bir alet. 8 yıl önce almıştım daha yeni 50N06 mosfetlerini değiştim. Bu ara da bilginize, yan sanayi mosfetler taktığınız an yanıyor. Herneyse gel gelelim benim soruna, ben kendim aküye 30 amperlik cam sigorta taktım ama teybin sesini 15 e getirdiğim an tak diye kesiyor sigorta. Şimdi ben buna kaç amperlik sigorta takmalıyım.. 80 amperlik düşündüm bir satıcı bana işe yaramaz 200 amper vereyim dedi..

Akü 90 amper, amfinin arkasında 3 tane 30 amperlik cam sigorta var yani toplamda 90 amper. Şimdi 90 amperlik bir yüke 200 amperlik sigorta takmak saçma değil mi? Ben elektronik mezunuyum mantık yürütüyorum. Benim bildiğim çekilen akım ile yük orantılı olmalı. Kaldı ki bir elektronikci arkadaşım da şofben bile 62 amper çekiyor amfi kaç amper çekecek diyor! Siz bu işe ne dersiniz? Bıçak sigorta daha mı iyi?

Bu da benim amplifikatör, taş gibidir

http://www.lelong.com.my/Auc/Archive...uctID=56479759

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
80 amper yeter bence, kolonlar kanal başına 4 ohm dan az ise ve her kanalda kolon kullanıyorsan 200a al .elektronikçi arkadaşın evindeki 62 amperlik şofbeni de merak ettim.62*220=13 kilovatlık ev şofbeni ilginç

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akünün amperinin önemi yok ona göre hesaplama yapmayın o 90A değil 90Ahdir yani 90 amper saat; 90amper akımla 1 saatte, 1 amperle 90 saat gidebileceğini gösterir yani akünün kapasitesidir.

Sorunuza gelince anfi üzerindeki sigortalar seri mi bağlı paralel mi bilemem bu yüzden sizin gibi paralel olarak düşünüp 90Amper dersek kablo üzerinde 90 amper ve üstü herhangi bir sigorta kullanabilirsiniz. Anfiyi koruyan üzerindeki üreticinin belirlediği sigortalardır sizde bu 3 tane 30A sigorta yani. Anfi kablosunun üzerindeki sigorta aküyü ve kabloyu kısa devreden korumak içindir yani 200amperde koysanız kısa devrede görevini yerine getirerek o sigortada atar. En doğru seçim ise kullandığınız kablonun kapasitesi kadar sigorta koymaktır.

Son düzenleme:

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür edeim bilgiler için en iyisi 80 amperlik bir sigorta almak çünkü 30 amperlik sigortada ses 15 e gelir gelmez atıyor ama 15 den aşağı ki seviyelerde sorun yok

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
atıyor mu sesımı kısıyor ? sesı kısıyor ıse ısınmasından olur bendede yapıyordu onu anfı ayarlarını kıstım duzeldı anfı kaldırmıyor atıyor dersende bence sadece sıgortalık olcagını sanmıyorum o olayın kullandıgın artı veya eksıde sorun olmasın.. anfıde cok ısınma var mı pekı ?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Akü besleme kablosuna bağlanan sigortaların değeri sadece kablonun akım kapasitesi ile ilgilidir. Kullanılacak cihazlar ile bir ilgisi yoktur. Bu sigortalar cihazları değil, kabloyu korur.

0-2awg kablo kullanılmış ise 200-250a sigorta tavsiye ederim,
4 awg için 150 civarı
8 awg için 80-100 civarı vs...

kablo kesit ve akım kapasitesi için tabloları internetten bulabilirsiniz, bunlara göre sigorta seçin.